:: سال 8، شماره 1 - ( دو فصل‌نامه انجمن مهندسی صوتیات ايران بهار و تابستان 1399 ) ::
جلد 8 شماره 1 صفحات 14-21 برگشت به فهرست نسخه ها
امکان‌سنجی پایش بهنگام و خودکار رود‌های ایران با استفاده از فناوری تیکه‌نگاری صوتی رودالی ۵۰ کیلوهرتز (مقاله پژوهشی)
مسعود بحرینی مطلق، رضا روزبهانی، یونس ظهرابی، حمید کاردان مقدم، حسین دهبان، کمال محتشم
چکیده:   (738 مشاهده)
فنّ تیکه‌نگاری صوتی (ت‌ص موسوم به اِی‌تی) یکی از روش‌های نوآورانه پایش بهنگام رودخانه‌ها است. در این مطالعه به معرفی و بررسی دقت اندازه‌گیری سرعت جریان با استفاده از دستگاه‌ تیکه‌نگاری صوتی رودالی 50 کیلوهرتز مناسب برای رودخانه‌های کم‌عرض (اکثر رودخانه‌های ایران) و مقایسه عملکرد آن با دستگاه‌های تیکه‌نگاری صوتی رودالی 30 کیلوهرتز که در رودخانه‌های عریض مورد استفاده قرار می‌گیرد، پرداخته شده است. نتایج نشان دادند که دستگاه‌های تیکه‌نگاری صوتی ۳۰ و ۵۰ کیلوهرتزی در رودخانه‌هایی با عرض ۴۰ متر، به‌ترتیب دقتی معادل ۴ و 2/5 سانتی‌متر بر ثانیه دارند. هم‌چنین در رودخانه‌هایی با عرض ۱۰۰ متر، دقت اندازه‌گیری سرعت جریان به‌ترتیب ۲ و ۱ سانتی‌متر بر ثانیه است. متعاقباً، در رودخانه‌هایی با عرض ۲۰۰ متر، دقت اندازه‌گیری سرعت جریان آب به‌ترتیب ۱ و 0/7 سانتی‌متر بر ثانیه به دست آمد. بنابراین، در فنّ تیکه‌نگاری صوتی با افزایش عرض رودخانه، دقت اندازه‌گیری جریان افزایش می‌یابد. اما محاسبات حداکثر مسافت انتشار صدا با فرض عدم وجود ذرات معلق در آب برای بسامدهای ۳۰ و ۵۰ کیلوهرتز به‌ترتیب تقریباً ۲۰۰۰ و ۱۲۰۰ متر به‌دست آمد. براساس نتایج این مطالعه به‌کارگیری دستگاه تیکه‌نگاری صوتی رودالی ۵۰ کیلوهرتز در رودخانه‌های با عرض بزرگ‌تر از 40 متر توصیه می‌شود.
 
واژه‌های کلیدی: پایش بهنگام رودخانه، پایش پیوسته رودخانه، دقت اندازه‌گیری سرعت جریان، حداقل و حداکثر مسافت اندازه‌گیری، تیکه‌نگاری صوتی رودالی ۵۰ کیلوهرتز.
متن کامل [PDF 1082 kb]   (239 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: آوصوتیّات
دریافت: 1398/7/15 | پذیرش: 1399/4/28 | انتشار: 1399/6/20


XML   English Abstract   Printسال 8، شماره 1 - ( دو فصل‌نامه انجمن مهندسی صوتیات ايران بهار و تابستان 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها